Tüm Hayatımız İzleniyor. META Açıkladı!

Çalışma, 709 gönüllünün Facebook verilerini paylaşmasına izin vererek gerçekleştirildi. Bu gönüllülerin verileri, bir şirketin sunucularından Meta’nın sunucularına giden veri transferini takip etmeyi sağlayan arşivlenmiş bilgilerden elde edildi.

Meta, kullanıcıların paylaşmayı tercih ettikleri bilgileri daha iyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla şeffaflık araçları sunmaktadır. Ancak, Consumer Reports tarafından yapılan çalışma, veri sağlayıcılarının kimliğinin belirsiz olması ve reklamverenlere hizmet sağlayan şirketlerin genellikle kapsam dışı bırakma taleplerini göz ardı etmeleri gibi sorunları ortaya çıkardı.

LiveRamp adlı San Francisco merkezli bir veri komisyoncusu, katılımcıların verilerinin %96’sında yer almıştır. Ayrıca, perakendeciler, kredi raporlama ve tüketici veri şirketleri arasında en sık rastlanan ilk 100 şirket arasında Amazon, Etsy ve PayPal gibi platformlar bulunmaktadır.

Çalışma, internet üzerinden kişisel verilerin nasıl işlendiği ve paylaşıldığı konusundaki endişeleri vurgulayarak, şeffaflık ve gizlilik konularında daha fazla bilinç oluşturulması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir