TUA Başkanından Eleştirenlere Yerinde Yanıt

Türkiye Uzay Ajansı Kurucu Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, katıldığı canlı yayında astronot Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu için 55 milyon dolar ödendiği yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Yıldırım, bu eleştirilere karşı çıkarak, “Uzay çalışmaları pahalı işler. Para buradaki tek ölçü değil. Şöyle bir eleştiri ben duyuyorum ‘Keşke kendi roketimizle gitseydik’ gibi. Tabii bunu ben de arzu ederim ama bu bir süreçtir.” şeklinde konuştu.

Eleştirilere yanıt olarak Yıldırım, uzay çalışmalarının maliyetli olduğunu ve bunun sadece para ile ölçülemeyeceğini belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin uzay çalışmalarında henüz yeni bir aktör olduğunu ve diğer ülkelerle aradaki teknolojik farkı kapatmak için çaba harcadıklarını ifade etti.

Yıldırım, bir yazarın futboldaki sahtekarlık operasyonuna atıfta bulunarak, “Bundan çok daha fazlası çalındı.” ifadesini kullanarak, uzaya yapılan yatırımın bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Türkiye’nin uzay ajansının kurulması ve uzay çalışmalarına yönelik bu tür yatırımların devlet için büyük rakamlar olmadığını vurgulayarak, projelerin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir