tiktok

Kullanıcılar TİKTOK İçin Kaç Para Harcıyor?

Yakın bir tarihte sona eren 2023 yılı, mobil uygulama sektöründe oldukça dinamik bir dönem yaşadı. Pazar verilerini paylaşan Data AI’ın sunduğu yeni bir rapor, mobil uygulamalara harcanan finansal miktarları detaylı bir şekilde ortaya koydu.

Rapor, sadece harcamaları değil, aynı zamanda uygulamaların indirilme sayılarını ve kullanıcıların bu uygulamalarda geçirdikleri süreyi de ele alıyor. Bugünün en popüler uygulamalarından biri olan TikTok’ta yapılan harcamalar ise rekor bir seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Kullanıcılar, TikTok’ta 10 milyar dolar harcadı!

 

 

 

Rapora göre, TikTok uygulaması tarafından gerçekleştirilen uygulama içi harcamalarda rekor bir seviyeye ulaşıldı. Uygulama içi harcamalar, 10 milyar dolar barajını aşarak, TikTok’un bu başarıya ulaşan ilk uygulama olduğunu gösteriyor (oyunlar dahil değil).

Buna ek olarak, verilere göre, 2023’te uygulama mağazalarında gerçekleşen harcamaların 171 milyar dolar seviyesine yükselerek önceki yıla göre %3 arttığı görüldü. Reklam harcamaları ise %8’lik bir artışla 362 milyar dolara ulaşarak, Kolombiya ve Finlandiya gibi ülkelerin ekonomilerinden daha büyük bir boyuta ulaştı. İndirme sayısında ise 257 milyar indirme kaydedildi, bu da yıllık bazda %1’lik bir artışı ifade ediyor. Ayrıca, dakikada 489 bin uygulamanın indirildiği de raporda yer alan önemli bir bilgi.

Kullanıcılar, günlük ortalama 5 saatlerini uygulamalarda geçirdi. Endonezya, günlük 6 saatlik süreyle en fazla zaman harcayan ülke olarak öne çıktı ve Tayland, Arjantin, Suudi Arabistan ve Brezilya takip etti. Toplamda harcanan zaman ise 5,1 trilyon saat olarak kaydedildi, ki bu da günde 14 milyar saati ifade eder. Bu veriler, 2022’ye kıyasla %6’lık bir artışı gösteriyor. Oyun olmayan uygulamalara yapılan harcamalar ise 64 milyar dolara ulaşarak %11 arttı. TikTok ve benzeri sosyal medya platformları ile film ve dizi uygulamaları, bu artışın öncüleri arasında yer aldı.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir