#istikbalGöklerdedir

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay serüvenine Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki vizyoner sözleriyle başladı. Uzayın büyüleyici deneyimini yaşadığını ifade eden Gezeravcı, Türkiye’nin uzaya katkı sağlayan herkese teşekkür ederek duygularını paylaştı. Uzaydaki ilk sözü, “İstikbal göklerdedir” diyerek, Türk milletinin geleceğine vurgu yaptı.

İLK SÖZLERİ TÜRKÇE OLDU CANLI YAYINLANDI

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru 36 saat süren yolculuğuna başlayan Ax-3 ekibinin heyecan dolu anlarını Dragon kapsülünden canlı olarak paylaştı. Ekip üyelerinin ilk duygu ve düşünceleri, X hesabından an be an takip edilebilecek.

Gezeravcı, uzaydaki ilk anlarında şu sözlerle duygularını ifade etti: “Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk adımı attığımız bu anı, Yüce Ata’mızın sözüyle başlatmak istiyorum: ‘Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir.’ Uzun zamandır hayalini kurduğum bu anı yaşamak gerçekten harika bir duygu. Geri sayım başladığından beri her şey çok iyi gidiyor.”

Gezeravcı, duygusal bir anlam taşıyan bu uzay yolculuğu için hayalini süsleyen anı yaşamanın mutluluğunu dile getirirken, aynı zamanda Türkiye’ye önemli katkılarda bulunmuş ve bu uğurda hayatlarını kaybetmiş kişileri anarak onlara saygı gösterdi. Bu tarihi misyonun başarılı bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese de teşekkürlerini iletti.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir