HAVELSAN, üretken yapay zekâ alanında adını duyurarak, TSK’nın yazılım ihtiyaçlarına çözüm sunan MAIN GPT adlı yapay zekâ aracını tanıttı. OpenAI’nın ChatGPT gibi popüler yapay zekâ modelleriyle benzer bir etki yaratması beklenen MAIN GPT, 1 Şubat’ta erişime açılacak.

Firma CEO’su Mehmet Akif Nacar, MAIN GPT’nin doğal dil işleme yöntemleri kullanarak öğrenme yeteneği sayesinde geniş veri tabanlarından yararlanarak yeni içerikler oluşturabilen ilk Türkçe üretken yapay zekâ ürünü olduğunu belirtti. “MAIN GPT ile ülkemize hayırlı olsun” açıklamasında bulunan Nacar, yapay zekânın hızla gelişen bir alan olduğuna vurgu yaptı.

MAIN GPT’nin adı neden MAIN olarak seçildiği sorusuna firma yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu isim Multifunctional Artificial Intelligence Network (Çok Fonksiyonlu Yapay Zekâ Ağı) ifadesinin kısaltmasıdır. Yani, MAIN GPT, çoklu alanlarda üretim yapabilen bir yapay zekâ ağı olarak öne çıkıyor.

Şu an için MAIN GPT’nin özellikleri hakkında detaylı bilgiler bulunmasa da paylaşılan görsel ve bilgilerden anlaşıldığı kadarıyla, şu anda kullanılan diğer GPT modellerinin temel özelliklerine sahip olduğu görülüyor. Metin tabanlı olarak kullanılabilen MAIN GPT, sorulara yazılı olarak yanıt verebiliyor, yanıtları değiştirebiliyor ve farklı sohbetleri ayrı ayrı arşivleyebiliyor. İlerleyen dönemlerde ise MAIN GPT’nin ses ve görsel kullanım özellikleri de eklenerek çeşitlendirilecek.

HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ürün Mühendisi Osman Kavaf, MAIN GPT’nin sahip olduğu temel fonksiyonları şu şekilde açıkladı: “Verilmiş içeriği saniyeler içinde özetleyebilen bir sistem, açık kaynaklı verilerden bilgi alıp getirebiliyor. Üçüncü olarak kod yazma özelliğine sahip. Parametreleri ayarlayarak veya komutlarınızla üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz.” Bu temel yetenekler sayesinde MAIN GPT’nin ilk olarak kamu ve askeriye için kullanılacağı belirtiliyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir