Googleda İşinize Yarayacak 8 Özellik

8- Do a barrel roll Google’da günlük aramalar sırasında çeşitli ilginç ifadeleri yazarak farklı deneyimler yaşayabiliyoruz. Örneğin, “do a barrel roll” ifadesini Google’a yazarsanız, sayfanın döndüğünü göreceksiniz. Bu, Google tarafından yapılan eğlenceli bir şaka örneğidir.

7- Gravity Bu özellik, Google’da “kendimi şanslı hissediyorum” butonu aktifken çalışıyordu, ancak son güncellemeden sonra bu buton devre dışı bırakıldı. Ancak “kendimi şanslı hissediyorum” butonu aktifken Google’a “Google Gravity” yazarsanız, Google’ın yer çekiminin kalktığını görebilirsiniz. Bu özellik şu anda başka bir Google sitesinde çalışıyor. “Google Gravity” yazarak Google’da çıkan ilk sayfaya tıkladığınızda, yer çekimsiz Google ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

6- Askew Google’a yazacağınız bazı kelimelerin Google tarafından alaycı bir şekilde karşılandığını belirtmiştik. Örneğin, “askew” kelimesini yazarsanız, sayfanın hafifçe yan yattığını görebilirsiniz. “Askew” İngilizce’de “yanlamasına” anlamına gelir ve Google, bu kelimeyi size esprili bir dil kullanarak anlatmıştır.

5- Yüz Google‘da bir kişinin fotoğraflarını aratmak istiyorsanız bunu daha da detaylandırabilirsiniz. Örneğin, Hadise’nin fotoğraflarını arıyorsanız, sadece yüzünü görmek istiyorsanız “Görseller” – “Araçlar” – “Tür” ardından “Yüz”ü seçebilirsiniz. Ya da gifleri görmek istiyorsanız “Animasyonlu”ya tıklayabilirsiniz.

4- Pong Google, canı sıkılanlara bir oyun sunuyor. Google’a “Atari Breakout” yazarsanız, en üstteki linke tıklayarak 1972 yapımı “Pong” adlı bu oyunu oynayabilirsiniz. Canı sıkılanlar için güzel bir oyun seçeneği.

3- 2000’li Google Google’ın 2000’li yıllardaki tasarımını merak ediyorsanız, “mentalplex” yazmanız yeterli olacaktır. En üstteki linke tıklayarak Google’ın 2000 yılındaki tasarımına gidebilir ve günümüz tasarımıyla arasındaki farkları görebilirsiniz.

2- Kalori Yediğiniz yiyeceklerin kalorisini öğrenmek istiyorsanız, Google’a sormak yeterlidir. Örneğin, “ekmek kaç kalori” yazarsanız, karşınıza doğrudan sonuç çıkacaktır. Diğer yiyecekler için de aynı şekilde kalori miktarını öğrenebilirsiniz.

1- Google Haritalar Google Haritalar’da dünyanın istediğiniz bir yerinden başka bir yere rahatça yol tarifi alabilirsiniz. Bunun için sadece seyahat edeceğiniz iki noktanın adını yazıp “yol tarifi al” tuşuna tıklamanız yeterlidir. Ancak Google’ın bu özelliği zaman zaman komik şeyler ortaya çıkarabiliyor. Örneğin, Çin’den Japonya’ya yol tarifi isteyen birine Jet Ski ile 782 kilometre gitmesini önermiş olabilir veya Los Angeles’tan Hawaii’ye gitmek isteyen birine Okyanus’u kayakla geçmesini tavsiye etmiş olabilir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir