Bebek Katili Netenyahu’yu Korku Kapladı

İsrail medyasına göre, Başkan Binyamin Netanyahu’nun Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (UCM) hakkında bir tutuklama emri çıkarılma ihtimali üzerine endişeli olduğu belirtiliyor. İddialara göre Netanyahu, tutuklama emrini engellemek için ABD Başkanı Joe Biden dahil olmak üzere birçok uluslararası lider ve yetkiliyle bir dizi telefon görüşmesi yapmıştır.

Maariv gazetesinde yer alan haber, adı açıklanmayan kaynaklara dayandırılmıştır. Netanyahu’nun Lahey’deki UCM tarafından tutuklanma emri çıkarılma olasılığı nedeniyle “doğal olmayan bir şekilde gergin” olduğu ve korktuğu belirtilmektedir.

Netanyahu’nun son günlerde, tutuklanma emrini engellemek amacıyla uluslararası liderler ve yetkililerle çok sayıda telefon görüşmesi yaptığına işaret edilmektedir. İsrail Başbakanı, özellikle Başkan Biden’a baskı yaparak olası bir tutuklama emrine karşı harekete geçmesini sağlamaya çalışmaktadır.

Netanyahu, 26 Nisan’da yaptığı bir paylaşımda, “Benim liderliğimde İsrail, kendini savunma hakkının UCM’nin girişimiyle sarsılmasına izin vermeyecek” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirmişti. İsrail medyası ayrıca, ulusal güvenlik konseyinin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarılma olasılığını değerlendirdiğini bildirmişti.

İsrailli yetkililer, uluslararası tutuklama kararlarının “politika yapanlar hakkında” çıkmasını beklemektedir. UCM’nin böyle bir karar çıkarması durumunda, İsrail’in uluslararası düzeyde siyasi bir kampanya başlatılması dahil olmak üzere çeşitli acil önlemler alacağı belirtilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir